Biuletyn PTKT nr 3/2019
Pobierz obrazki
Polskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów
 
Pobierz obrazki
Prof. dr. hab. Mariusz Kuśmierczyk

Prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów


Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy!

Przekazujemy kolejny numer biuletynu PTKT, w nim oczywiście informacje o zawartości naszego czasopisma, które powoli zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie, dlatego też zachęcam do lektury oraz przysyłania prac naukowych.
Ponownie zapraszam na X Jubileuszowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, który odbędzie się Warszawie w dniach 1-3 czerwca 2019 roku. Jest mi niezmiernie miło poinformować, że dzień 03.06.2019r. będzie dniem wspólnym towarzystw PTKT i ISMICS. Na naszym Kongresie będziemy gościć około 20 zagranicznych wykładowców, którzy są absolutnymi ekspertami w swoich dziedzinach. Chciałbym również poinformować, że system abstraktowy zacznie funkcjonować od 01.12.2019r. i będzie działać do 31.03.2020r. (http://www.kongresptkt2020.pl/). W kolejnym numerze przedstawimy sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Klubu Kardiochirurgów Polskich, na którym były omawiane sprawy wyceny procedur kardiochirurgicznych, co ma w chwili obecnej bardzo ważne znaczenie dla funkcjonowania ośrodków kardiochirurgicznych.

Z poważaniem,

Prezes PTKT
Prof. dr hab. n. med. Mariusz Kuśmierczyk
 
 
Pobierz obrazki
Pobierz obrazki
Prof. dr. hab. Wojciech Dyszkiewicz

Redaktor Naczelny Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej

W ostatnich tygodniach ukazał się kolejny numer Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej. Redakcja wyraża swoje zadowolenie z chęci dzielenia się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami naukowymi lekarzy-naukowców reprezentujących torakochirurgię, kardiochirurgię i chirurgię naczyniową.

Ci ostatni zechcieli opublikować aż cztery artykuły, dwa poglądowe i kolejne dwa w formie Letter to the Editor. Chirurdzy naczyniowi jeszcze raz podkreślają jak ważne jest wczesne rozpoznawanie potencjalnych stanów zagrożenia życia, a do takich z całą pewnością można zaliczyć pękające i pęknięte tętniaki aorty brzusznej. Z pomocą mogą przyjść badania genetyczne, w tym ocena ekspresji profilu mikroRNA.
W innym ciekawym artykule znajdujemy informacje, które w przyszłości mogą przydać się w rozwiązaniu problemu przedwczesnego starzenia się naczyń i związanych z tym patologii układu sercowo-naczyniowego.
Transplantacje płuc są dla wielu chorych jedynym ratunkiem na poprawę jakości życia. Dzięki zdobytemu przez wiele lat doświadczeniu poszerzane są wskazania do tych zabiegów i nawet przebyta, co prawda z przesłankami świadczącymi o jej eradykacji, infekcja wirusem zapalenia wątroby typ C nie stanowi już bezwzględnego przeciwwskazania. Coraz częściej wykonywane są skrajnie wymagające dla chirurgów, anestezjologów oraz pulmonologów operacje ponownych transplantacji płuc.
Z kolei kardiochirurdzy i kardiolodzy dowiedli, że nawet proste badania laboratoryjne, takie jak oznaczenie kwasu mlekowego czy pH krwi we wczesnym okresie pooperacyjnym mogą być użyteczne w identyfikacji chorych podwyższonego ryzyka zgonu po operacjach wad zastawkowych. W dzisiejszej medycynie nierzadko skupiamy się na bardzo drogich i wyszukanych oznaczeniach markerów zapominając jednocześnie o tych najbardziej podstawowych, a tym samym dostępnych w każdym ośrodku. Artykuł ten przypomina nam, że czasem warto w codziennej praktyce powrócić do podstaw.

Zachęcam do lektury i dalszego dzielenia się z nami swoim doświadczeniem i odkryciami naukowymi.

Z wyrazami szacunku,

Redaktor Naczelny
Prof. dr hab. med. Wojciech Dyszkiewicz
Pobierz obrazki
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2019; 16 (3)

Original papers:

Evaluation of surgical procedures in primary mediastinal cysts and tumors: single-center experience
Tayfun Kermenli,Cebrail Azar

The usefulness of perioperative lactate blood levels in patients undergoing heart valve surgery
Piotr Duchnowski,Tomasz Hryniewiecki,Mariusz Kuśmierczyk,Piotr Szymański

Assessment of adrenal reserve and secretion of cortisol in patients over 60 years of age undergoing cardiac surgery
Magda L. Piekarska,Marta Buda,Marek A. Deja

Review papers:

Roles of microRNAs in abdominal aortic aneurysm pathogenesis and the possibility of their use as biomarkers
Adam Borek,Franciszek Drzymała,Malwina Botor,Aleksandra M. Auguściak-Duma,Aleksander L. Sieroń

The role of proprotein convertase subtilisin-kexin type 9 (PCSK9) in the vascular aging process – is there a link?
Malwina K. Grobelna,Ewa Strauss,Zbigniew Krasiński

Letters to the Editor:

Bilateral lung transplantation in cystic fibrosis with hepatitis C infection – a study of two cases
Nikola Ruszel,Bartosz Kubisa,Piotr Lisowski,Maria Piotrowska,Michał J. Kubisa,Mirosław Brykczyński,Małgorzata Wojtyś,Jarosław Pieróg,Michalina Czarnecka,Janusz Wójcik,Norbert Wójcik,Piotr Sielicki,Michał Bielewicz,Tomasz Grodzki

Lung retransplantation for chronic lung allograft dysfunction
Monika Kosiorowska,Bartosz Kubisa,Mikołaj Górski,Maria Piotrowska,Michał Kubisa,Mirosław Brykczyński,Małgorzata Wojtyś,Jarosław Pieróg,Michalina Czarnecka,Janusz Wójcik,Norbert Wójcik,Michał Bielewicz,Piotr Sielicki,Tomasz Grodzki

Injury of the left brachiocephalic vein with hematoma and right sided pneumothorax after the insertion of a dialysis catheter
Marek Rębowski,Józef Kozak,Mariusz P. Łochowski

Double pseudoaneurysms of the aortic bulbus after aortic valve replacement surgery
Stasa Dragan Krasic,Igor Slavoljub Zivkovic,Zorana Kovacevic,Vladislav Vukomanovic

Open surgical repair of a giant abdominal aortic aneurysm
Görkem Yiğit,Ferit Çetinkaya,Bahadır Aytekin,Mehmet Ali Türkçü,Anıl Özen,Ahmet Sarıtaş

 

Obserwuj nas!

Pobierz obrazki
Pytania?
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz więcej informacji dzwoń 22 43 12 466 lub napisz: kontakt@ptkt.pl