Biuletyn PTKT nr 4/2020
Pobierz obrazki
Polskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów
 
Pobierz obrazki
Prof. dr. hab. Mariusz Kuśmierczyk
Prezes
Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów

Drogie Koleżanki i Koledzy,

Siła drugiej fali pandemii zaskoczyła nas wszystkich. W większości ośrodków nie jesteśmy w stanie pracować z powodu ciągłych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz braku personelu wynikającego z zakażeń. Część oddziałów uległa przebudowie aby dostosować się do aktualnej sytuacji, co jest konieczne, ponieważ musimy leczyć chorych nie tylko z COVID-19. Oczywiście duże uznanie należy się Zespołom pracującym w oddziałach kardio- i torakochirurgicznych szpitali jednoimiennych, których jest coraz więcej.

Z rzeczy ważnych, X Jubileuszowy Kongres PTKT jest planowany w 2021 roku w czerwcu razem z Kongresem ISMICS. Tak jak informowałem ostatnio, przygotowujemy się na formułę hybrydową lub całkowicie zdalną, chociaż mamy wciąż nadzieję na spotkanie się z Państwem osobiście w Warszawie.

Kardiochirurdzy mogą już otwierać specjalizację z chirurgii naczyniowej, torakochirurgii oraz intensywnej terapii w trybie skróconym, co jest również ważne i potrzebne dla naszego środowiska.

Przekazujemy kolejny numer naszego czasopisma z ciekawą zawartością.

Dziękuję wszystkim za pracę w tym trudnym okresie oraz życzę przede wszystkim zdrowia i wytrwałości.


Z poważaniem,

prof. dr hab. n. med. Mariusz Kuśmierczyk
Prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów
 
 
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska
Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Survey
Pobierz obrazki
Prof. dr. hab. Wojciech Dyszkiewicz
Redaktor Naczelny
Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Obecnie żyjemy w trudnym czasie, z jednej strony musimy unikać kontaktów międzyludzkich,uczestnictwa w kongresach, spotkaniach naukowych (te on-line są jedynie namiastką tego, do czego się przyzwyczailiśmy), z drugiej jako lekarze codziennie narażamy się na ryzyko infekcji wirusem SARS-COV-2. Nawet w takich szczególnych okolicznościach, kwartalnik Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska, dzięki entuzjazmowi naukowców i zaangażowaniu recenzentów, przyjmuje, recenzuje i wydaje prace naukowe. Udział manuskryptów nadesłanych spoza granic naszego kraju systematycznie rośnie, co oznacza, że międzynarodowa pozycja naszego pisma jest już ugruntowana i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w kolejnych miesiącach czy latach.

W trzecim „międzynarodowym” (aż 9 na 13 artykułów napisali autorzy zagraniczni) zeszycie wydanym w roku 2020 dzielimy się ciekawymi wynikami badań przedstawionymi w formie prac oryginalnych z zakresu wszystkich trzech specjalności, które reprezentujemy. W dzisiejszej „bogatej i nazbyt nowoczesnej medycynie” mając do dyspozycji wiele, często skomplikowanych urządzeń diagnostycznych zapominamy czy deprecjonujemy wartość, tych podstawowych, ale dalej bardzo istotnych badań. Kardiolodzy z Turcji na grupie ponad 200 chorych poddanych operacjom pomostowania aortalno-wieńcowego dowiedli, że u tych z wąskim zespołami QRS w przedoperacyjnym badaniu elektrokardiograficznym, wydłużenie czasu jego trwania zaraz po operacji jest niekorzystnym czynnikiem prognostycznym (więcej zgonów)
w obserwacji odległej. Cieszmy się, że torakochirurdzy sięgają coraz częściej po techniki małoinwazyjne z użyciem wideotorakoskopii w leczeniu schorzeń pulmonologicznych. Tak wykonane operacje z powodu rozedmy płuc dają dobre wyniki odległe, zarówno klinicznie, jak i oceniane w badaniach czynnościowych. Z dużą satysfakcją przyjąłem coraz większą chęć chirurgów naczyniowych do dzielenia się swoimi wynikami. Na szczególną uwagę zasługuje artykuł podkreślający bezpieczeństwo zabiegów na tętnicach szyjnych. Praktycznie od zawsze trwa dyskusja, czy wykonywać je w znieczuleniu miejscowym czy ogólnym, czy stosować wewnątrznaczyniowe shunty czy też nie. Zwolennicy lokalnej anestezji sugerowali, że najlepszym sposobem monitorowania stopnia ukrwienia OUN jest ocena stanu świadomości osoby operowanej. Autorzy artykułu opublikowanego w tym numerze kwartalnika dowodzą, że znieczulenie ogólne też może być bezpieczne, gdy czynność OUN będzie monitorowana z użyciem oksymetrii mózgowej.


Obok prac oryginalnych, zapraszam również do zapoznania się z treścią innych artykułów o charakterze poglądowym, w tym o znaczeniu eksperymentalnych modeli na zwierzętach doświadczalnych, czy krótkich doniesień w formie Listów do Redaktora.

Dochodzą do mnie głosy, że wielu chirurgów z uwagi na ograniczenia epidemiologiczne było zmuszonych do ograniczenia swojej aktywności operacyjnej. Może ten dodatkowy czas „niepewności i izolacji” wykorzystać na badania naukowe, analizę zebranego materiału, pisanie artykułów i przesyłanie ich do naszego pisma. Serdecznie do tego zachęcam i liczę na dalszą owocną współpracę naukową.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Przyjaciół kwartalnika Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska,


prof. dr hab. med. Wojciech Dyszkiewicz
Redaktor Naczelny
Pobierz obrazki
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2020;17(3)
Original papers:

The use of multimodal low-opioid anesthesia for coronary artery bypass grafting surgery in conditions of artificial blood circulation
Oleg Loskutov, Taisiia Danchyna, Dmitryi Dzuba, Oleksandr Druzina

Prolonged QRS independently predicts long-term all-cause mortality in patients with narrow QRS complex undergoing coronary artery bypass grafting surgery (9-year follow-up results)
Turan Erdoğan, Mustafa Çetin, Ali Gökhan Özyıldız, Savaş Özer, Abdülkadir Uslu, Sedat Ozan Karakişi, Tuncay Kırış

Age differences in blunt chest trauma: a cross-sectional study
Hasan Oğuz Kapicibasi

Analysis of lung volume reduction surgery results with video-assisted thoracoscopic surgery in emphysematous lung patients
Tayfun Kermenli, Cebrail Azar

Arteriovenous fistula takedown in hemodialysis patients: our experience of 26 cases
Abhishek
Shrinivas Joshi, Deepi Pradip Agrawal

Safe carotid endarterectomy: “one fits all strategy”
Ahmet Unlu, Ahmet Baris Durukan

Review papers:

Pulmonary artery aneurysm as a result of group 2 pulmonary artery hypertension in a patient with significant mitral and aortic valve disease – review and case report
Karolina Marzec, Maria Jaworska-Wilczyńska, Konrad Grobelny, Piotr Kołsut, Ilona Michałowska, Patrycjusz Stokłosa, Tomasz Hryniewiecki


A modified heterotopic heart transplantation in the rat – as an important model in experimental regeneration and replacement of the failing organ
Joanna E. Śliwka, Mirosław Tyrpień, Piotr M. Wilczek, Marian Zembala, Piotr Przybyłowski


Useful assessment of myocardial viability and dyssynchrony from gated perfusion scintigraphy for better qualification for resynchronization therapy. Part 3
Monika Z. Czaja-Ziółkowska, Jarosław P. Wasilewski, Jan Głowacki, Zbigniew Wygoda, Mariusz Gąsior

Association of uromodulin with acute kidney injury in patients undergoing cardiac surgery
Dariusz Chojęta, Małgorzata M. Kozioł, Sylwia Targońska, Iwona Smarz-Widelska

Letters to the Editor:

Perforated lung hydatid cyst presenting with tension pneumothorax and cardiac arrest
Reza Rezaei, Navid Soroush, Kazem Rezaee, Vahid Zehi

Salvage coronary artery bypass after failed stent insertion in adult Kawasaki disease
Lalit Kapoor, ParthoProtim Chowdhury, Dhiraj Barman, Rakesh Gayen, Vikash Toshniwal, Satish Kumar, Pradeep Narayan

Chest wall fibrolipoma presenting as a massive dumbbell tumour in a child
Krishna Kumar Govindarajan

 
Pobierz obrazki
Z przyjemnością zapraszamy do udziału w XIV Konferencji organizowaną przez Polską Grupę Raka Płuca we współpracy
z International Association for the Study of Lung Cancer - IASLC, która odbędzie się dniach 4-5 grudnia 2020 roku.

Program konferencji wraz z formularzem rejestracji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.rakpluca2020.pl

 

Obserwuj nas!

Pobierz obrazki
Pytania?
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz więcej informacji dzwoń 22 43 12 466 lub napisz: kontakt@ptkt.pl