Biuletyn PTKT nr 2/2021
Pobierz obrazki
Polskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów
 
Pobierz obrazki
Prof. dr hab. Mariusz Kuśmierczyk
Prezes
Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów

Drogie Koleżanki i Koledzy,

Przedstawiamy kolejny biuletyn PTKT a w nim oczywiście opis zawartości nowego zeszytu naszego czasopisma.
Chciałbym przypomnieć i zachęcić Państwa do rejestracji na X Jubileuszowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, który odbędzie się w sposób hybrydowy w dniach 15-16 czerwca 2021 roku w Warszawie. Przypominam również, że termin zgłaszania prac upływa 31.03.2021. Drugi dzień Kongresu to sesje wspólne z Towarzystwem ISMICS. Wszelkie informacje uzyskacie Państwo na stronie Kongresu oraz na stronie PTKT.

Z podziękowaniem za Państwa wielki wkład w walce z koronawirusem SARS-CoV-2,



prof. dr hab. n. med. Mariusz Kuśmierczyk
Prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów
 
 
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska
Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Survey
Pobierz obrazki
Prof. dr hab. Wojciech Dyszkiewicz
Redaktor Naczelny
Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej

Szanowni Państwo,

Mijają kolejne miesiące pandemii. Choć nauczyliśmy się żyć w dobie wszechobecnego wirusa SARS-CoV-2, to jednak dalej część z nas pracuje zdalnie i może ma trochę więcej czasu na przelanie na papier swoich rozważań naukowych. A może i część z lekarzy-naukowców nieco mniejsze obciążenie pracą kliniczną wykorzystuje na nadrabianie zaległości. Od kilku miesięcy obserwuję więcej nadsyłanych prac do Redakcji, z Polski jak i z zagranicy. Mam też nieodparte wrażenie, że Recenzenci chętniej znajdują czas i podejmują się krytycznej analizy przesyłanych prac. Powyższe fakty bardzo mnie cieszą, stąd nie mógłbym nie podzielić się nimi z Szanownymi Czytelnikami naszego kwartalnika. Korzystając z okazji serdeczne słowa podziękowania kieruję do wszystkich, którzy w ostatnim czasie w jakiejkolwiek formie wsparli merytorycznie funkcjonowanie Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej.

Uważni czytelnicy ostatniego zeszytu z rocznika 2020 z pewnością zwrócą uwagę na różnorodną tematykę i aktualność opublikowanych prac naukowych. Obok tradycyjnie już licznych artykułów z dziedziny kardiochirurgii i torakochirurgii osób dorosłych możemy przeczytać również i te poświęcone rehabilitacji, kardiologii, kardioanestezjologii czy chirurgii dzieci.
Torakochirurdzy dzieci i młodzieży dzielą się swoim bardzo dobrym doświadczeniem w leczeniu wrodzonych deformacji klatki piersiowej metodą, w której w przeciwieństwie do operacji sposobem Nuss’a nie pozostawia się w ścianie ciała obcego. Kolejną zaletą jej jest możliwość leczenie wielu, w tym i bardziej złożonych wad z bardzo dobrym i dobrym efektem odległym.
Doceniamy znaczenie rehabilitacji pooperacyjnej, która we wczesnym okresie po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego musi być dobrze wyważona i dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta. Rehabilitanci z Poznania dowodzą, że analiza testu 6-cio minutowego chodu może być bardzo przydatna w modyfikowaniu i indywidualizowaniu wczesnej rehabilitacji pozabiegowej.
Pracując i żyjąc w okresie pandemii nie mogliśmy pominąć doniesienia o technice pozaustrojowego natleniania krwi (ECMO) w konfiguracji żylno-żylnej, obecnie często stosowanej u chorych ze skrajną, dynamicznie pogorszającą się niewydolnością oddechową w następstwie COVID-19.
Inni autorzy zechcieli podzielić się wynikami leczenia chorych trudnych, do których bez cienia wątpliwości zaliczyć można osoby z infekcyjnym zapaleniem wsierdzia na wszytych sztucznych protezach zastawkowych, czy tych z zaciskającym zapaleniem osierdzia.
Czy do zabiegów małoinwazyjnych na zastawce aortalnej stosować znieczulenie ogólne, czy miejscowe z sedacją pacjentów? Oto jest pytanie a odpowiedzi możemy poszukać sięgając do artykułu kardioanestezjologów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Celowo nie zdradzam tematów krótkich doniesień w formie listów do Redaktora, by zachęcić do ich lektury, ale zapewniam, że warto.
Na koniec, dziękuję prof. Januszowi Skalskiemu, że zechciał przybliżyć nam sylwetkę niedawno zmarłego Williama Norwooda, wielkiego lekarza i chirurga, naukowca i nauczyciela, który dał nadzieję dzieciom z zespołem hipoplazji serca lewego. Wiedzy na temat chirurgicznego leczenia nie pozostawił dla siebie, ale wykształcił wielu uczniów i znalazł entuzjastycznych naśladowców, w tym zespół Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie.

Zapraszając do lektury kolejnego zeszytu Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej niezmiennie szczerze zachęcam do dzielenia się z innymi wynikami swoich badań. To właśnie ten aspekt pracy naukowej jest szczególnie ważny, byśmy naszym chorym mogli zapewniać leczenie na najwyższym poziomie z optymalnym wykorzystaniem najnowszych osiągnięć medycyny.


prof. dr hab. n. med. Wojciech Dyszkiewicz
Redaktor Naczelny
Pobierz obrazki
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2020;17(4)
Original papers:

Long-term results after the modified Ravitch procedure performed in children and adolescents – a one-time procedure without the need to use additional support of the sternum. A retrospective study
Joachim Buchwald, Dariusz Ligarski, Tomasz Polewczyk

Valve-related factors and incidence of prosthetic valve endocarditis
Branislav Bezak, Panagiotis Artemiou, Michal Hulman

Use of the six-minute walk test in exercise prescription in male patients after coronary artery bypass surgery
Dorota Dolecińska, Izabela Przywarska, Tomasz Podgórski, Piotr Dylewicz, Jacek Lewandowski

Determination of acute changes in new ECG parameters during veno-venous ECMO support

Hakan Göçer, Ahmet Baris Durukan, Erdinç Naseri, Mustafa Ünal

Our experience of total pericardiectomy for constrictive pericarditis: a comprehensive analysis over a period of 5 years
Manish Jadhao, Kuntal Surana, Vijay Shewale, Chaitanya Hemant Raut, Vaibhav Shah, Prashant Mishra, Jayant Khandekar

General anaesthesia or sedation for percutaneous aortic valve implantation? The questionnaire results and authors’ experience
Ewa M. Kucewicz-Czech, Leszek Machej, Kazimierz Kiermasz, Andrzej Węglarzy, Maria Damps, Damian Hudziak, Radosław Gocol, Andrzej Ochała, Radosław Parma

Letters to the Editor:

The use of open window thoracostomy in the management of post-pneumonectomy pleural empyema after gun-shot
Piotr Ostrowski, Maria J. Strandberg Eriksson, Kajetan Kiełbowski, Nikola Ruszel, Jarosław Pieróg, Janusz Wójcik, Bartosz Kubisa


A rare case of congenital lobar emphysema diagnosed in a 13-year-old boy
Ewa Matuszczak, Wojciech Dębek


Bilobar congenital lobar emphysema in a child: how to approach it?
Krishna Kumar Govindarajan

Robotic-assisted thoracoscopic resection of an anterior mediastinal vascular malformation
Georgios Geropoulos, Konstantinos Kapriniotis, Sofoklis Mitsos, Emily Joslin, Michael Klimatsidas, Nikolaos Panagiotopoulos

Esophageal foreign body removal by thoracotomy in a patient with aberrant right subclavian artery
Chi Hoon Bae, Jun Woo Cho

In memoriam:

William Imon Norwood, 1941–2020
Janusz H. Skalski

 

Obserwuj nas!

Pobierz obrazki
Pytania?
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz więcej informacji dzwoń 22 43 12 466 lub napisz: kontakt@ptkt.pl