Zmarł nasz Kolega kardiochirurg dr n. med. Bronisław Czech

20 stycznia 2021

Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy, 

Z żalem informuję, że przed kilkoma dniami zmarł przedwcześnie nasz Kolega kardiochirurg dr n. med. Bronisław Czech, który należał do pierwszego zespołu zabrzańskich kardiochirurgów, którzy już od lutego 1985 roku pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi rozpoczęli pracę i budowanie marki zabrzańskiej kardiochirurgii i transplantologii.

Przypominam, że dr n. med. Bronisław Czech ukończył studnia w roku 1981 w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, następnie odbywał staże specjalizacyjne z zakresu  chirurgii ogólnej i kardiochirurgii, które ukończył w roku 1993 jako specjalista w dziedzinie kardiochirurgii.  Bardzo wiele skorzystał ze stażu naukowego w Leicester, UK, gdzie przebywał przez okres 1 roku  rozwijając się w obszarach chirurgii zastawkowej i wieńcowej pod kierunkiem dr JS. Bailey  i dr Andrzeja Sosnowskiego.

W roku 1993  pod moim kierunkiem uzyskał tytuł naukowy doktora nauk medycznych za pracę poświęconą wczesnym i odległym wynikom naprawy zastawki mitralnej w materiale zabrzańskiego ośrodka. Był moim pierwszym doktorantem o czym z dumą przypominam.

Dr Bronisław Czech czyli nasz Kolega Bronek, na prośbę prof. Zbigniewa Religi pojechał na kilkumiesięczny staż na Ukrainę i do Gruzji, gdzie w tamtejszych ośrodkach kardiochirurgicznych jako pierwszy z naszego zespołu rozpoczął szkolenie Kolegów kardiochirurgów we Lwowie i Tbilisi.

Pracował w Zabrzu do marca 2015 roku. Po tym okresie dr Bronisław Czech wspólnie z dr Jackiem Wojarskim i dr Ewą Kucewicz–Czech podjął się ważnego zadania organizowania Oddziału Kardiochirurgii w Białymstoku, gdzie spędził kilkanaście miesięcy.

Zapamiętaliśmy Bronka jako pogodnego Kolegę, który na trwałe wpisał się w pamięć i historię naszej zabrzańskiej kardiochirurgii. 

Niechaj ta pamięć i przywołanie najlepszych wspomnień, które nas łączyły we wspólnej pracy w minionych latach w Zabrzu, towarzyszy nam teraz  – kiedy Bronka już nie ma i  pamiętajmy o Nim w naszych ciepłych wspomnieniach i modlitwie.

Zgodnie z informacją otrzymaną od prof. Ewy Kucewicz-Czech, pożegnanie Bronka odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 23.01.2021 o godz. 12.00 na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach przy ul. Kozielskiej.

Zapewniam Państwa, że będę obecny na tym pożegnaniu wraz z wieńcem od całego naszego zabrzańskiego środowiska jako wyraz pamięci wobec Kolegi, który wiele lat spędził z nami.

Niechaj ta pamięć nas zmobilizuje do umiejętnej i mądrej współpracy, wzajemnego szacunku i życzliwości.

Życie jest za krótkie, aby je tracić na sporach i animozjach. Pamiętajmy o tym także przy okazji przedwczesnej śmierci naszego Kolegi.

Z szacunkiem i koleżeńskimi pozdrowieniami,

Prof. Marian Zembala

Posted in Aktualności